Książka dla Ciebie,  Z piasku i popiołu

Wyjątkowa powieść historyczna

Powieści historyczne mają to do siebie, że umiejętnie skonstruowane opowiadają o losach ludzi, którzy musieli borykać się z wieloma przeciwnościami losu. Wystarczy spojrzeć tylko na to co działo się w tak niedalekiej przeszłości. Jedna, druga wojna światowa, walki pomiędzy poszczególnymi państwami – ludzie musieli naprawdę żyć w takiej rzeczywistości. Dopiero od niedawna możemy tak naprawdę mówić o względnym pokoju na świecie – chociaż nie każdy kraj może pochwalić się takim szczęściem. Jeżeli ktoś ma ochotę na dobrą i niezwykle wzruszającą opowieść historyczną, to koniecznie powinien sięgnąć po “Z piasku i popiołu” (https://www.taniaksiazka.pl/z-piasku-i-popiolu-amy-harmon-p-1354502.html), której autorką jest Amy Harmon.

Dwoje ludzi

Eva Rosselli i Angelo Bianco to dwoje głównych bohaterów. Znają się od zawsze. Wychowywali się jak rodzeństwo. Życie Angelo nie było łatwe od samego początku. We Włoszech znalazł się tylko dlatego, że jego matka zmarła i ojciec nie umiał poradzić sobie z samotnym wychowaniem dzieci. Dlatego postanowił odesłać syna do znajomych Włochów. Zanim jednak Angelo znalazł się w nowym domu ojciec nakazał mu w przyszłości zostać księdzem. Eva z kolei wychowywała się w kochającej rodzinie. Żydówka i przyszły katolicki ksiądz w dzieciństwie rozumieli się bez słowa. Nic więc dziwnego, że po wielu latach oboje się w sobie zakochali. Jednak Angelo pamiętał o tym, co powiedział jego ojciec. Wybrał kościół. Eva była z kolei utalentowaną skrzypaczką. Nadeszła jednak wojenna zawierucha, która sprawiła, że życie tych dwojga ludzi strasznie się zmieniło.

Poświęcenie i odwaga

Angelo znajdował się w zakonie. Dla Evy i jej rodziny zaczął się bardzo niebezpieczny czas. Żydzi byli prześladowani i musieli walczyć o swoje życie. Angelo nie zapomniał obietnicy jaką złożył ojcu Evy. Wiedział, że musi zadbać o nią – niezależnie od tego, czy jest księdzem, czy też nie. Dlatego też mocno ryzykując mężczyzna wykorzystał swoje koneksje i zabrał Evę do Rzymu i ulokował w klasztorze św. Cecylii. Tam znajdowali miejsce Żydzi, którzy chcieli uratować swoje życie. Eva widząc, że jest jedną z wielu nie chciała tylko czekać na lepsze czasy. Chciała działać, chciała walczyć – jak jej ukochany Angelo. Czy jej się to udało? Jak potoczyły się losy dwojga ludzi, którzy mocno się kochali, jednak życie napisało dla nich zupełnie inny scenariusz? “Z piasku i popiołu” Amy Harmon to jedna z najlepszych powieści historycznych z dwojgiem bardzo wyrazistych bohaterów. Tło historyczne zostało przez autorkę doskonale skonstruowane.

Tło zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com